Tasarım Piyanolar

Tasarım Piyanolar

Klasik Piyano üretimi yanında insanlar kaliteli ses ile birlikte kendi mekanlarına, dekoruna uygun renk, tasarım, boyut farklılıkları içeren piyanolar da talep etmeye başlamışlardır. Ayrıca piyano üreticileri de bu alanda talep yaratmak üzere çalışmaktadırlar.

Tasarım Piyanolarda Fazioli, Steingraeber, Pleyel, Steinway markaları başı çekmektedir.

Fazioli piyanoları dünyanın en kaliteli piyanolarını üretmekle kalmayıp, bunu tasarımcıların yaratıcılığı ile birleştirerek kaliteli sesin yanında görsel olarak da etkileyici piyanolar sunmaktadır.  Bazıları şunlardır.

Steingraeber&Söhne Wagner ve Liszt’in piyanosu olarak bilinir. Liszt’in barok piyanosu Steingraeber House’da hala sergilenmekte ve çalınmaktadır. Örneğin konsol piyanolarda:

http://www.steingraeber.de/english/models/start/mahagonipyr_226.html

http://www.steingraeber.de/english/models/start/eiche_mit_ahorn_225.html

Kuyruklu Piyanolarda

http://www.steingraeber.de/files/pdf/Furnierbeispiele_Fluegel.pdf

Sydney Opreası Mimarı Jorn Utzon tarafından tasarlanan ancak ölümünden sonra taslaklardan oğlu Jan UTZON tarafından tamamlana proje sonucu  Steingraeber Utzon ise özel bir piyano olarak Bagsværd Kilisesinde yerini almıştır.

http://bagsvaerdkirkeny.php5.t3c.dk/index.php?id=169

1

 

Fransız Piyano yapımcısı Pleyel çok kaliteli piyanolar üretmekle bilinir. Bunun yanısıra sıradışı tasarımlar sonucu çok özel piyanolar üretilmiştir.  En özel piyanolarından birisi: Peugeot Design Piyanodur.  Piano « Peugeot Design Lab for Pleyel »